Ochraniacze głowy - kaski bokserskie

Wyświetlanie wszystkich wyników: 13

Ochraniacze głowy – kaski bokserskie – bo w sportach walki najważniejsza jest głowa!

Sporty walki uchodzą za jeden z najszlachetniejszych, a jednocześnie jeden z najbardziej urazowych rodzajów sportu. Narażają w szczególności okolice głowy, a kontuzje mogą okazać się bardzo poważne w skutkach. Niezbędnym więc akcesorium – koniecznym podczas uprawiania każdego rodzaju sportu walki – jest ochraniacz głowy, najpopularniejszy kask bokserski.

W naszej ofercie znajdziesz wiele modeli, różniących się kształtem, rodzajem zapięcia czy materiałem, z którego zostały wykonane. Przed wyborem odpowiedniego kasku należy zadać sobie pytanie, do uprawiania jakiej dyscypliny sportowej będzie używany? Różne konkurencje wymagają różnych akcesoriów.

Kask bokserski – uniwersalne rozwiązanie

Kaski ochronne przeznaczone do uprawiania boksu są najbardziej wszechstronne i można wykorzystać je w kilku dyscyplinach sportowych. Wykonane przeważnie ze skóry (naturalnej lub syntetycznej), z wnętrzem wypełnionym kilkoma warstwami pianki. Służą do ochrony głowy oraz twarzy zawodnika, ze szczególnym uwzględnieniem uszu, szczęki, łuków brwiowych i zębów. Spotkać można także mocniej zabudowane modele, które dodatkowo osłaniają policzki i nos boksera, przeważnie przeznaczone do sparingów. Część kasków we frontowej części zawiera zdejmowaną kratkę, zbudowaną i umiejscowioną tak, aby nie ograniczać widoczności.

Kask MMA – dodatkowa ochrona kości ciemieniowej

Kaski ochronne dla zawodników MMA powinny posiadać dodatkowy element osłaniający górę głowy. Aby zostać dopuszczonym do turnieju, zawodnik musi bezwzględnie posiadać model kasku chroniący kość ciemieniową. W porównaniu do kasków bokserskich – modele przeznaczone do MMA są zdecydowanie lżejsze, co wpływa na komfort zawodników i poprawia ich zwinność. Kaski są również mniej zabudowane, jednak obligatoryjnie powinny osłaniać frontową część twarzy (czoło, policzki, podbródek), ponieważ te rejony podczas uprawiania MMA są silniej narażone na urazy. Kaski przeznaczone do mieszanych sztuk walki muszą idealnie przylegać do głowy zawodnika i nie mogą przesuwać się podczas otrzymywania ciosów. Ważną rolę odgrywają mocne i poprawnie zlokalizowane zapięcia.

Muai Thai – kask tylko na sparingu

Uprawianie boksu tajskiego wymaga bardzo dobrej widoczności, dlatego przeznaczone do tej dyscypliny kaski są maksymalnie odkryte – zasłaniają jedynie boki i górę głowy. Spotkać można modele dodatkowo chroniące twarz, ze szczególnym uwzględnieniem nosa, podbródka i łuków brwiowych. Warto pamiętać jednak, że kaski do boksu tajskiego można nosić tylko w czasie treningów i sparingów – podczas walk zawodowych są zabronione.

Kaski sparingowe, a kaski turniejowe

Kaski ochronne można podzielić również nie ze względu na dyscyplinę, a na przeznaczenie sportowe: czy zawodnik zamierza używać kasku do walk sparingowych, czy na oficjalnych turniejach. To nie bez znaczenia, ponieważ oba wydarzenia wymagają użycia innego rodzaju sprzętu. Kask bokserski przeznaczony typowo do walk sparingowych cechuje się wyższą wagą, przez co zapewnia lepszą ochronę przed ciosami. Jest zdecydowanie bardziej zabudowany, co skutkuje mniejszą widocznością i może przekładać się na słabszy refleks zawodnika. Idealna widoczność i brak zbędnych obciążeń są kluczowe w walkach turniejowych, dlatego przeznaczone na tę okazję kaski są zdecydowanie lżejsze i zapewniają szerszy zakres widzenia – najczęściej kosztem braku ochrony dla części twarzy takich jak policzki czy nos.

Czym kierować się przy wyborze kasku ochronnego?

Decydując się na zakup kasku bokserskiego, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim na materiał – kaski są wykonane zwykle ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Dla poziomu ochrony zawodnika rodzaj tworzywa nie ma większego znaczenia, ale dla jego komfortu już tak. Skóra naturalna jest przyjemniejsza w dotyku, bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia, ogranicza pocenie się.

Dostępne kaski wykonane z miękkiej skóry bydlęcej są dobrym wyborem zarówno dla osób uprawiających sport amatorsko, jak i zawodowo. Podstawą dobrej amortyzacji podczas kopnięć i uderzeń w głowę jest wkład piankowy, umiejscowiony wewnątrz kasku. Im więcej warstw, tym wyższa ochrona przed ciosami, jednak zbyt duża ilość materiału może obniżyć poziom amortyzacji. Warto dobrać rodzaj i grubość warstwy piankowej do konkretnego zawodnika.

Kask bokserski – jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Rozmiar kasku powinien być jednym z najważniejszych kryteriów podczas jego wyboru. Określany jest na podstawie obwodu głowy, który powinien być prawidłowo zmierzony, co zapewni gwarancję, że podczas treningów kask nie będzie zmieniał swojej pozycji.

Kaski bokserskie występują w wielu rozmiarach, poczynając od obwodu mniejszego niż 50 cm. Największe rozmiary kasków oscylują w granicach obwodu głowy około 60 cm.

Przed zakupem zawsze należy sprawdzić, jaki obwód głowy odpowiada wybranemu rozmiarowi. W tym celu wystarczy krawiecka miarka, należy ją przyłożyć 1 cm nad brwiami. Patrząc na rozmiar kasku (S, M, L, XL), trzeba dokładnie sprawdzić jaka liczba centymetrowa przypisana jest literom. W zależności od producenta, rozmiarówka kasków bokserskich może się od siebie znacząco różnić.

Koszyk
Scroll to Top