Bandaże bokserskie

Wyświetlanie wszystkich wyników: 9

Bandaże bokserskie – bezpieczeństwo, higiena dłoni i sprzętu

Bandaże bokserskie, obok rękawic, ochraniaczy i butów, stanowią obowiązkowy element wyposażenia każdego zawodnika. Nie tylko chronią nasze dłonie przed odniesieniem kontuzji, ale także zwiększają ogólne bezpieczeństwo podczas treningu lub walki. Szukając taśmy odpowiedniej dla siebie, powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno nasz poziom zaawansowania, jak i również budowę ciała. Dobrze wykonana owijka dłoni, jest w stanie zaoszczędzić nam wielu problemów, dlatego jest to element, na który warto zwrócić szczególną uwagę.

Bandaże bokserskie do czego służą?

Bandaż bokserski zwiększa stabilizację i usztywnia nadgarstek, palce i kości śródręcza, dzięki czemu zmniejsza szansę na odniesienie urazu w trakcie walki. Co więcej, stanowi dodatkową warstwę materiału, która tłumi siłę ciosu i redukuje szkody odniesione przez przeciwnika przy celnym trafieniu. Pochłania także nasz pot, dzięki czemu zwiększa komfort zawodnika podczas walki, ułatwia zachowanie higieny rękawic i zwiększa ich żywotność.

Owijki bokserskie jakie wybrać?

Właściwa długość

Przy wybieraniu odpowiedniej długości taśmy bokserskiej należy wziąć pod uwagę stopień zaawansowania oraz gabaryty zawodnika. Osoby o drobnej budowie ciała lub które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sztukami walki, zdecydowanie mogą postawić na krótsze bandaże, o długości od 2,5 do 3,5 m. Ciężsi i bardziej zaawansowani adepci z powodzeniem zdołają wykonać owijkę taśmą o długości 4m. Bandaże powyżej 4,5 m są dedykowane zawodnikom o masie ciała powyżej 100 kg, a także osobom zaawansowanym, które mają dobrze rozwiniętą technikę ciosu i większą siłę.

Odpowiedni materiał

Kolejnym aspektem przy wyborze taśm bokserskich jest materiał, z jakiego są one wykonane. W ofercie można znaleźć owijki bawełniane, z poliestru lub mieszanki tych materiałów. Bawełniane taśmy bardzo dobrze usztywniają nadgarstek, są wytrzymałe, ale wymagają dużej wprawy w ich wiązaniu. Są nierozciągliwe i sztywniejsze co może skutkować ich poluzowaniem. Obecnie są rzadziej stosowane, a producenci coraz częściej sięgają po materiały elastyczne. Przekłada się to na zdecydowanie krótszy i łatwiejszy proces owijania, a także brak fałdowania się taśmy.  Elastyczne bandaże bokserskie nie zwijają się również podczas suszenia i są mniej chropowate po praniu, w przeciwieństwie do swoich bawełnianych odpowiedników.

Wygląd

Kolejnym, być może mniej istotnym czynnikiem jest wygląd bandaży. Możemy znaleźć owijki w jednolite np: czarne, białe, różowe jak również z ciekawym wzorem nadającym bardziej indywidualny charakter naszemu zestawowi treningowemu.

Jak poprawnie wiązać taśmy bokserskie?

Sposób wiązania taśm bokserskich jest sprawą bardzo indywidualną i zależy w głównej mierze od naszych osobistych preferencji i wygody.

Samych szkół wiązania taśmy jest co najmniej kilka, ale żaden z nich nie jest lepszy lub gorszy od innych. Najważniejsze, aby obwiązując bandaż dookoła naszej dłoni nie zrobić tego za luźno lub za ciasno. Taśma nie powinna w żadnym miejscu marszczyć się lub przemieszczać. Dłoń powinna być obwiązana równomiernie. Nadmierne obwiązanie jednej partii dłoni w skrajnych przypadkach może utrudniać, a nawet uniemożliwić zaciśnięcie pięści.

W sieci np. na Youtube można znaleźć wiele filmów instruktażowych jak wiązać bandaże. Szukając techniki odpowiedniej dla siebie, najłatwiej jest przetestować kilka różnych sposobów i wybrać ten, który jest dla nas najbardziej komfortowy.

Rękawiczki żelowe – alternatywa dla bandaży bokserskich

Dobranie odpowiedniego rodzaju taśmy bokserskiej i techniki jej wiązania może być czasochłonne. Z tego powodu coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem rękawiczek żelowych stosowanych pod rękawice bokserskie. Do ich zalet z pewnością można zaliczyć dużą oszczędność czasu i wygodę w stosowaniu. Posiadają wkładkę żelową która dodatkowo chroni kostki, oraz może wypełnić za duży luz w rękawicy. Wybierając bandaże żelowe z długa taśmą zapewnimy odpowiednie usztywnienie nadgarstka. Warto jednak pamiętać o tym, że nie są one rozwiązaniem idealnym. Jednym z głównych problemów korzystania z „żelówek” jest gorsza ochrona palców i kciuka niż w przypadku bandaży bokserskich.

Rękawiczki żelowe polecane są głównie osobom początkującym lub trenerom, bardziej zaawansowani zawodnicy powinni sięgnąć po odpowiednie bandaże bokserskie.

W naszej ofercie znajdziesz różne rodzaje bandaży bokserskich takich firm jak: Masters, Bushido, Overlord, Adidas, Top Ten.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą!

Koszyk
Scroll to Top