Dlaczego w boksie używa się rękawic?

Boks w najwcześniejszym wydaniu był dyscypliną bardzo brutalną, która często prowadziła do śmierci jednego ze słabszych zawodników. Na przestrzeni lat, charakter prowadzonych walk zmienił się. Wraz z wprowadzeniem określonych norm i zasad postępowania, które obowiązują pięściarzy zarówno w sporcie amatorskim, jak i zawodowym. Choć udoskonalenie standardów w tej dyscyplinie sportowej było czasochłonne i właściwie w obecnym czasie jedynie w małym stopniu przypomina walki prowadzone w starożytności, to nadal, do dziś sport ten wzbudza wiele emocji i kontrowersji, pozostawiając mu ten sam, nieustraszony charakter.

Dlaczego w boksie używa się rękawic? – Ochrona przed urazami

Walki na gołe pięści prowadzone były już w starożytności. Z biegiem czasu, biorąc pod uwagę bezpieczeństwo pięściarzy, zaczęto używać rękawic, których zadaniem było ograniczenie powstawania groźnych urazów; często także niosących ze sobą skutki śmiertelne. Dzięki amortyzacji, którą zaczęli uzyskiwać zawodnicy podczas walki z  ochronnym przyborem, zaczęto odnotowywać mniejszą liczbę kontuzji i wypadków na ringu.

Chociaż pojedynki na gołe pięści w ostatnim czasie na nowo stają się popularne, zyskując jednocześnie grono swych zwolenników na całym świecie – to ze względu na zachowanie zdrowego rozsądku i bezpieczeństwa, chcąc trenować walki bokserskie, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, a przede wszystkim – rękawice. Sprzęt tego typu pojawił się dopiero w 1881 roku. Jednak w porównaniu do dzisiejszej jakości wykonania, nie amortyzował ciosów w aż tak skuteczny sposób.

Warto pamiętać, że rękawice, chociaż nie zapewniają stuprocentowego bezpieczeństwa – stanowią amortyzację otrzymywanych ciosów. Odpowiednia ochrona w tej dyscyplinie sportowej stanowi kwestię niezwykle istotną. Pięściarze szczególnie narażeni są na urazy głowy, a częste ich występowanie może doprowadzić do powstawania takich powikłań jak encefalopatia lub choroba Alzheimera. Zmiany emocjonalne, zachowania agresywne, a tym bardziej problemy z myśleniem lub utrata pamięci nie stanowią żadnych korzyści dla zdrowia psychicznego człowieka.

Niezależnie od tego, co trenujesz, na pierwszym miejscu powinieneś stawiać na swoje bezpieczeństwo i możliwie maksymalną ochronę przed urazami. Szczególnie w sportach walki, nie zapominaj, że głowa to Twoja najpotężniejsza broń. Podczas treningów zadbaj nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również bezpieczeństwo sparingpartnerów. Dlaczego w boksie używa rękawic – ponieważ to ważny element chroniący przed notorycznymi urazami.

Dlaczego w boksie używa się rękawic

Dobór rękawic bokserskich

Podczas wyboru rękawic bokserskich, w pierwszej kolejności powinniśmy postawić na określenie ich odpowiedniego rozmiaru. Na rękawicach widać uncje, notowane jako „OZ”. Jedna uncja w przybliżeniu wynosi około 28 gram. Wśród podstawowych rozmiarów wyróżnić można:

  • rękawice przeznaczone dla dzieci oraz kobiet o drobnej budowie – oznaczane jako 8 oz,
  • rękawice standardowe dla kobiet – 10 oz,
  • rękawice przeznaczone dla kobiet o dużych dłoniach lub mężczyzn o małych dłoniach – 12 oz,
  • rękawice przeznaczone dla mężczyzn ze średnią wielkością dłoni – 14 oz,
  • rękawice przeznaczone dla mężczyzn o dużej wadze – powyżej 14 oz.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest materiał, z którego produkt został wykonany. Wyróżnić można rękawice stworzone ze skóry naturalnej oraz z materiałów syntetycznych. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, powinny sięgnąć po rękawice syntetyczne, bowiem charakteryzuje je niższa cena. W przypadku zawodowych sportowców, zdecydowanie lepiej sprawdzą się rękawice wykonane ze skóry naturalnej. Rękawice tego typu są droższe, ale ich zaletą jest wytrzymałość i lepsza wentylacja.

Warto zwrócić również uwagę na wypełnienie rękawic – powinny być grube, ale niezbyt twarde. Taki wybór przyniesie pozytywy zarówno dla strony ofensywnej, jak i defensywnej. Pamiętaj także, że zbyt miękka rękawica w łatwy sposób przepuszcza ciosy. A słabej jakości wypełnienie niestety daje się we znaki kostkom i nadgarstkom. Dodatkowo – partner sparingowy narzekać będzie na ból głowy od przyjętych uderzeń. Dobór odpowiednich rękawic stanowi więc wysoki komfort walki i minimalizuje ryzyko powstawania niepotrzebnych kontuzji i frustracji. 

Koszyk
Scroll to Top