Tarcze trenerskie bardzo często stosuje się podczas treningów bokserskich, najczęściej podczas treningów indywidualnych, w których bierze udział tylko zawodnik i trener. Tarcze znacznie ułatwiają pracę, są poręczne oraz uniwersalne. Za ich pomocą można ćwiczyć przeróżne techniki i kombinacje oraz trenować w jak najbardziej zbliżonych do walki bokserskiej warunkach. Jest to o wiele lepsze i praktyczniejsze rozwiązanie niż uderzanie na worek treningowy, czy też przyjmowanie ciosów na zwykłe rękawice bokserskie.
Jakie istnieją rodzaje tarcz?
Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych tarcz treningowych, które posiadają różne funkcje i przeznaczenie. W szczególności są to:
- Tarcze mini – są to jedne z najmniejszych tarcz do boksowania. Ich wielkość jest nie wiele większa od wielkości dłoni. Są też bardzo lekkie i poręczne. Trener najczęściej zakłada mini tarcze na dłonie i prowadzi trening. Na tych tarczach głównie trenuje się celność oraz timing. Ze względu na ich małą powierzchnię trudniej jest w nie wycelować, dlatego nie są one przeznaczone dla początkujących osób trenujących sztuki walki.
- Tarcze typu flex mitts – ze względu na kształt zwane również packi to tarcze przeznaczone do ćwiczenia techniki i celności ciosów. Tarcza jest umieszczona na sztywnej rękojeści, dzięki czemu absorbuje ona większość uderzeń poprzez odbijanie się po każdym ciosie. Tarcza w ten sposób odciąża tarczującego i chroni jego łokcie, a także nadgarstki.
- Duże tarcze do kopnięć – czasami nazywane walizkami ze względu na ich wielkość i kształt. Są one stosunkowo ciężkie w porównaniu do innych rodzajów tarcz. Mają bardzo dużą powierzchnię, dzięki czemu chronią osobę trzymającą tarczę przed bardzo silnym uderzeniem. Dodatkowo łatwo jest w nią wycelować. Najczęściej stosuje się je do treningu kopnięć, ale również uderzeń. Przeznaczone są one bardziej do trenowania techniki i siły uderzeń niżeli szybkości i celności. Ćwiczenia z dużymi tarczami nie będą tak szybkie i intensywne. Natomiast bardziej skupiają się na sile i technice pojedynczych ciosów.
- Pasy trenera – zwane również zbroja trenera lub pancerzem trenerskim. Najczęściej trener zakłada je jako dodatek podczas treningu z tarczami. Pasy są wzmocnione na korpusie, dzięki czemu podczas treningu, wszystkie kopnięcia będą bezpieczne dla trenera.
Co nam daje tarczowanie?
Tarczowanie jest najczęstszą i najbardziej efektywną formą treningu bokserskiego. Oprócz odwzorowywania warunków walki bokserskiej można nauczyć się dystansu pomiędzy przeciwnikami, szybkości reakcji i refleksu. Podczas tarczowania z trenerem można nauczyć się również celności uderzenia i jego precyzji. Łatwo można też podszkolić połączone ze sobą akcje defensywne i ofensywne.
Tarczowanie znakomicie sprawdza się do szkolenia różnych akcji i serii uderzeń oraz kopnięć w danej sztuce walki. Dzięki takiemu treningowi tworzy się więź pomiędzy trenerem i zawodnikiem lub dwoma trenującymi ze sobą zawodnikami co niezwykle ułatwia pracę, a co najważniejsze przynosi większe efekty!