Boks to jeden ze sportów walki, który zaliczany jest do grupy uderzanych. Jest określany jako jednak z najbardziej brutalnych dziedzin sportu. W rzeczywistości różni się znacząco od muay-thai czy MMA, jednak ciężko uniknąć jakichkolwiek sińców i krwi. Urazy są elementem tej dyscypliny. Dbając o własny wygląd, a przede wszystkim zdrowie konieczne jest posiadanie odpowiedniego asortymentu, który zmniejsza znacząco ilość możliwych urazów. Kask bokserski i rękawice – oczywiście o nich tu mowa.
Jak chronić się przed urazami w sportach walki?
Dla osób uprawiających boks dostępne jest wiele elementów zapewniających wymaganą ochronę. Rękawice bokserskie mają za zadanie chronić nie tylko pięściarza, ale przede wszystkim minimalizują siłę uderzeń skierowanych w stronę przeciwnika. Redukują także odczuwalny ból. Aktualne regulaminy wskazują na konieczność stosowania suspensorów, czyli specjalnych ochraniaczy zakładanych na krocze, ponieważ pomimo zakazu ciosów poniżej pasa, dochodziło do wystąpienia uszkodzenia miejsc intymnych.
Tuż obok tych elementów konieczne jest posiadanie specjalnych kasków treningowych, które znacząco mogą wpłynąć na samopoczucie i stan zdrowia po treningach.
Dla kogo przeznaczony jest kask bokserski?
Z pewnością oglądając profesjonalne walki bokserskie emitowane w telewizji nie można dostrzec sportowców na ringu, którzy posiadaliby kaski. Wiele osób błędnie zakłada, że używają ich wyłącznie początkujący i amatorzy. Ten pogląd jest w zasadzie bardzo szkodliwy. W przypadku boksu amatorskiego kaski są stosowane nawet w trakcie igrzysk olimpijskich mających miejsce w Londynie. Kaski są użytkowane także przez zawodowców w trakcie sparingów i treningów. Ten argument wydaje się wystarczający w walce z mitem o tym, że kaski treningowe są przeznaczone wyłącznie dla amatorów.
Kask może skutecznie ochronić zdrowie
Zasadność korzystania z kasku podczas pojedynku jest porównywalna do stosowania rękawic bokserskich. Głównym zadaniem kasku jest amortyzacja i rozłożenie siły uderzenia na większą powierzchnię. W rezultacie uderzenie nie oddziałuje na jeden punkt, a na większą powierzchnię. W rzeczywistości zapewniona jest większa ochrona, ponieważ kierowanie ciosów w bok głowy w kasku przyczynia się do mniejszego przeciążenia mózgu. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko wstrząsu mózgu, a nawet wylewów powstałych po uderzeniu. Kaski treningowe posiadają rzeczywiste przełożenia na zdrowie osób ćwiczących, dlatego powinien stanowić element obowiązkowy podczas treningu.
Kask chroni także wygląd
Wielokrotnie się zdarza, że osoby rezygnują z uprawiania boksu, ponieważ w ten sposób mogą znacząco zaszkodzić swojemu wizerunkowi. W szczególności, gdy mowa o podbitym oku lub złamanym nosie. Ciężkie starcie niejednokrotnie obfituje w takie urazy, a widok tych osób może budzić przerażenie. Wówczas zaleca się stosowanie specjalnych kasków treningowych wyposażonych w maskę lub kratkę, które jednocześnie zapewniają ochronę dla boków i tyłu głowy, ale pozwalają na osłonięcie twarzy.
Dodatkowa osłona ma za zadanie chronić przede wszystkim nos i oczy, dlatego nawet kilkukrotne uderza nie doprowadzą do powstania podbitego oka, siniaków, a nawet złamanego nosa. Bardziej rozbudowany kask bokserski zwiększa dostępność do tego sportu dla osób, które zwracają uwagę na swój wygląd. W szczególności sprawdza się, dla amatorów, dla których boks jest ciekawym urozmaiceniem w codziennym życiu, a nie sposobem na zarabianie pieniędzy.