Jakie rękawce bokserskie zrobią z Ciebie mistrza?

Jakie rękawice bokserskie zrobią z Ciebie mistrza?

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule – ŻADNE. Nie każdy od razu zostanie wielkim bokserem. Trzeba do tego wiele lat treningów i wielkich wyrzeczeń. Ale jak w żadnym innym sporcie – w boksie ważny jest sprzęt. To właśnie od niego zależy czy nasz trening będzie efektywny i czy nie doznamy niepotrzebnej kontuzji. Jaki sprzęt najlepiej wybrać i czego najlepiej unikać? Jaki rękawice bokserskie zrobią z Ciebie mistrza?

NAJPOPULARNIEJSZE ROZMIARY RĘKAWIC

Przed wynalezieniem rękawic walczono po prostu na gołe pięści. Ze względu jednak na zbytnią brutalność walk postanowiono coś zmienić. Postawiono na rękawice. Przepis był początkowo jednak łamany, a każdy zawodnik posiadał inny ich rodzaj. Uznano, że sprzęt trzeba w jakiś sposób znormalizować, aby zawodnicy walczyli na jednakowych zasadach. Rękawice spowodowały, że boks przybrał bardziej sportowego charakteru. Zachęciło to wielu młodych ludzi do treningów, często ze względu na większe bezpieczeństwo niż kiedyś.

Najważniejsze jest wybranie odpowiednio rozmiaru. Rękawice bokserskie oznaczane są literami “oz”, co oznacza nic innego jak uncję. Uncja to około 28 gramów. W zależności od liczby “oz-ów” mamy do czynienia z lekkim lub ciężkim sprzętem. Dla dzieci i kobiet o małych dłoniach przeznaczone są rękawice “8 oz” (227 gram). “10 oz” używają zazwyczaj panie o standardowych dłoniach. “12 oz” dla kobiet o większych dłoniach i mężczyźni o małych. Najpopularniejszy jest rozmiar “14 oz”, dla bokserów o przeciętnych parametrach. Wyższe rozmiary rękawic przeznaczone są dla wagi ciężkiej. Im cięższa waga rękawicy, tym większa amortyzacja. To naturalne, że silne osoby muszą bardziej zmniejszyć siłę swojego ciosu, a ktoś słabszy niekoniecznie.

Rękawice bokserskie na ringu

RĘKAWICE BOKSERSKIE ZE WZGLĘDU NA UŻYTE TWORZYWO

Istnieją dwa główne materiały, z których tworzy się rękawice. Skóra naturalna i syntetyczna. Te pierwsze bazują głównie na skórze bydlęcej i koziej, rzadziej cielęcej. Co prawda są one dużo droższe, ale wiąże się to z wysoką wytrzymałością sprzętu. Ponadto mają dużo lepszą wentylację. Prawie zawsze używane są przez profesjonalistów.

Dla początkujących świetne będą rękawice ze skóry syntetycznej. Jeśli jeszcze nie jesteśmy pewni czy będziemy często trenować i dopiero oswajamy się ze sportem. Powłoka takich rękawic wykonana jest z poliuretanu – polimeru, który często jest budulcem tworzyw sztucznych.

PODZIAŁ RĘKAWIC ZE WZGLĘDU NA PRZEZNACZENIE

Profesjonalni bokserzy rzadko ograniczają się do wyboru jednego rodzaju rękawic. Bardzo często posiadają osobny sprzęt do treningu i zawodów. Do ćwiczeń przydatne są rękawice przyrządowe, które szczególnie dobrze pasują do worka treningowego. Przydają się one przy dłuższym i intensywnym treningu wytrzymałościowym. Na konkretne okazje przydają się rękawice o różnych kształtach. Dzielą się na wypukłe (te o grubszym wkładzie) i płaskie (łatwiej tutaj o chwyty różnego rodzaju). Te drugie bardziej przydatne są jednak bardziej w innych sportach, typu muai thay.

Rękawice może zapiąć na rzepy albo postawić na sznurowane. Dzięki tym pierwszym szybciej możemy ubrać sprzęt bez zbędnego wysiłku. Nie możemy jednak dopasować idealnie rękawicy do ręki, tak jak w przypadku sznurowania. Co prawda potrzebujemy często pomocy przy zakładaniu, ale warto podjąć wysiłek i docenić wyższy komfort w samej walce.

SPRZĘT DLA POCZĄTKUJĄCYCH CZY ZAWODOWCÓW?

Musimy sami ustalić jakie rękawice będą dla nas najlepsze. Z rozmiarem nie ma co prawda problemu, ale dylemat zaczyna robić się w momencie wyboru tworzywa czy sposobu zapinania.

Jeśli jesteśmy początkujący – warto zacząć od syntetyków i rzep. W przypadku, gdy jesteśmy pewni swojej długiej przygody z boksem – lepiej trochę dołożyć i postawić na skórę i wysokiej jakości sznurowanie. Taki sprzęt mocno ułatwi nam dojście na sam szczyt.

Koszyk
Scroll to Top