Jak wybrać ochraniacze na piszczele do sportów walki.

Jak wybrać ochraniacze na piszczele? Poradnik dla początkujących.

Sztuki walki to bardzo wymagający rodzaj sportu, angażujący mięśnie całego ciała. Wiąże się także z bezpośrednim kontaktem fizycznym. Liczne ciosy i kopnięcia narażają na kontuzje, dlatego tak ważne jest prawidłowe wykonywanie technik oraz precyzyjna obrona przed atakiem. Niestety – nie sposób uniknąć urazów uprawiając sztuki walki. Można jednak znacząco je ograniczyć. Wszyscy sportowcy powinni stosować ochraniacze, np: ochraniacze na piszczele, które skutecznie zabezpieczą ich przed urazami.

JAKIE URAZY W SPORTACH WALKI SĄ NAJCZĘSTSZE?

Prawie wszystkie sztuki walki wiążą się z wykonywaniem technik nożnych. Podczas kopania istnieje stosunkowo duże prawdopodobieństwo doznania kontuzji. Przeciwnik blokując cios nożny może nadstawić łokieć lub kolano, a w takim wypadku bardzo łatwo o pęknięcie torebki stawowej. Uderzenie piszczelem przeciwnika w najlepszym wypadku kończy się siniakiem – obiciem mięśnia strzałkowego lub piszczelowego.

Częstymi kontuzjami podczas wykonywania wykopów są również zwichnięcia stawu skokowego i pęknięcia kości piszczelowej. Aby uniknąć bolesnych kontuzji, należy zaopatrzyć się w dobre ochraniacze na piszczele.

PODSTAWOWE KWESTIE, KTÓRE NALEŻY WZIĄĆ POD UWAGĘ PODCZAS WYBIERANIA OCHRANIACZY NA PISZCZELE.

Znalezienie idealnego sprzętu, który zapewni bezpieczeństwo i nie będzie krępować ruchów jest możliwe. Profesjonalny sprzęt jest stosunkowo drogi, jednak coraz częściej można znaleźć dobre ochraniacze na piszczele w rozsądnej cenie.

Akcesoriów ochronnych używa się na każdym treningu, więc warto zaopatrzyć się w sprzęt, który można prać w pralce – sprawdź więc, w jaki sposób ochraniacz się czyści i konserwuje. Na rynku można znaleźć akcesoria, które są wykonane zarówno z wytrzymałych, jak i szybkoschnących materiałów.

Kolejną kwestią podczas wyboru ochraniaczy na piszczele jest rozmiar. Dobrze dobrany sprzęt zapewni swobodę i nie wpłynie na dynamikę ruchów. Młodzi adepci sztuk walki często kupują najtańsze akcesoria, przynoszące więcej szkody niż pożytku nie wiedząc, że źle dobrany ochraniacz zsuwa się z nogi. Po wykonanym kopnięciu okręca się on wokół piszczela, nieprawidłowo przylegając do ciała; za każdym razem trzeba go poprawiać. Podczas walki to niedopuszczalne, dlatego warto od razu zakupić solidny sprzęt, spełniający swoje zadanie.

ZADBAJ RÓWNIEŻ O ŚRÓDSTOPIE.

Część, która chroni nogę, powinna być gruba i twarda, aby skutecznie redukować siłę uderzenia. Wybierz więc element ochronny na tyle długi i szeroki, aby mógł zabezpieczyć piszczel od kolana, aż po sam staw skokowy. Ochraniacz powinien otulać mięsień piszczelowy, strzałkowy i brzuchaty łydki (tylko jej tylna część może pozostać niezabezpieczona).

Wybierając akcesoria rozważ sprzęt, który dodatkowo ochroni śródstopie. Wiele ochraniaczy na piszczele ma w zestawie rzep zabezpieczający staw skokowy i stopę, a w razie potrzeby można ten element bez problemu ściągnąć. Pamiętaj jednak, że podczas wykonywania technik okrężnych bardzo łatwo jest kopnąć w łokieć – konsekwencją takiego ciosu mogą być pęknięte lub połamane kości śródstopia.

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Bardzo ważnym aspektem jest surowiec, z którego został wykonany ochraniacz na piszczel. Na rynku dostępne jest mnóstwo modeli wykonanych zarówno z tworzywa sztucznego, jak i naturalnej skóry.

Najtańsze ochraniacze to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, jednak nie są one szczególnie polecane, gdyż szybko się zużywają i praktycznie nie stanowią żadnej ochrony. Występują w postaci materiałowych skarpet z wkładką ochronną z cienkiego materaca (nadają się najwyżej dla dzieci).

Elastyczne ochraniacze na piszczele, goleń i stopa SP-20 czarne

Najlepsze ochraniacze wykonane są z naturalnej skóry i mają wkład ochronny z mocnego i twardego tworzywa sztucznego. Takie zabezpieczenie jest najskuteczniejsze, jednak koszt sprzętu zaczyna się od 300 zł. Najwłaściwszym rozwiązaniem dla osób zaczynających swoją przygodę ze sztukami walki jest zakup ochraniacza średniej klasy, z materiału skóropodobnego. Akcesoria ze średniej półki to wydatek około 150 zł.

Warto także zwrócić uwagę na sposób zakładania ochraniacza na piszczel. Najwygodniejsze są te w formie skarpety. Modele mocowane na rzepy potrafią się odczepiać, dlatego przed zakupem zwróć uwagę na jakość gum mocujących i powierzchnię rzepa.

Koszyk
Scroll to Top