Jaki worek treningowy wybrać - rodzaje

Jaki worek treningowy wybrać?

Wielu z nas zwraca się ostatnio w stronę zdrowego i aktywnego stylu życia. Nic więc dziwnego, że siłownie ostatnimi czasy pękają w szwach. Jeśli ty również zdecydowałeś się zmienić dotychczasowe nawyki, jednak nie chcesz rozpoczynać swojej przygody z aktywnością fizyczną na zatłoczonej siłowni, worek treningowy, który zakupisz do domu może być rozwiązaniem dla ciebie. Ćwiczenia na nim efektywnie modelują sylwetkę, a także poprawiają wydolność organizmu. Sprawdź jaki worek treningowy wybrać.

DLACZEGO WARTO ĆWICZYĆ NA WORKU TRENINGOWYM?

Bez wątpienia worki treningowe kojarzą się nam przede wszystkim ze sportami walki. Zdarzy się, że taki sprzęt znajdziecie na siłowni, jednak zwykle nie jest on wykorzystywany, gdyż chętniej użytkujemy poszczególne elementy do rozwoju konkretnych partii mięśniowych. Okazuje się, że zakup worka treningowego to inwestycja w trening ogólnorozwojowy, który może zastąpić wam wszystkie sprzęty znane z siłowni.

Taki trening może poprawić szybkość, sprawność, wytrzymałość, a także koordynację ruchową. Jedna sesja treningowa angażuje wiele partii mięśniowych w tym samym czasie. Dodatkowo pomoże on spalić zbędne kalorie. Trening z wykorzystaniem worka jest często porównywany do intensywnego sprintu. Jeśli więc zależy ci a na wysmukleniu sylwetki, poprawie kondycji i zrzuceniu nadprogramowych kilogramów worek treningowy jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Nie sposób pominąć tego, że znacznie zwiększy się twoja siła, a także- dzięki poprawie sylwetki i kondycji- wzrośnie także twoja pewność siebie.

Worek bokserski wiszacy

JAKI WOREK TRENINGOWY WYBRAĆ?

Skoro zdecydowałeś się na zakup worka, musisz przede wszystkim dostosować go do swoich potrzeb. Zacznij więc od wyboru odpowiedniego rodzaju worka treningowego. Możesz wybrać spośród:

 • worka treningowego klasycznego – zwanego również bokserskim. Świetnie sprawdzi się dla początkujących, ale także dla bardziej zaawansowanych sportowców.
 • worka treningowego MMA – to worki specjalistyczne, przeznaczone dla zawodowców. Dzięki odpowiednim kształtom umożliwiają one wydajny trening, a także możliwość ćwiczenia różnych kombinacji uderzeń.
 • worka treningowego hakowego – zwanego również workiem wiszącym. Posiad on podwójną średnicę – większą na górze i mniejszą w dolnej części. Jeśli jesteś początkującym bokserem, będzie to worek idealny dla ciebie.
 • grusze bokserskie – to worki o sporej wadze, które mogą stanowić alternatywę dla worków klasycznych, w przypadku gdy nie dysponujemy odpowiednio wysokim pomieszczeniem.

Rozmiar worka

Kolejną kwestią na która trzeba zwrócić uwagę jest rozmiar worka. Odpowiednio dopasowany, gwarantuje efektywny trening. Weźmy pod uwagę to, że kołysanie worka podczas treningu jest niezwykle istotne, gdyż zmusza nas do ciągłego ruchu. Nie mniej jednak rozmiar sprzętu musi być dopasowany do pomieszczenia, w którym planujemy go zawiesić. Pamiętajmy także, że rozmiar worka składa się również z:

 • długości łańcucha
 • długości mocowania
 • odległości od ziemi

Najczęściej spotykamy następujące rozmiary worków treningowych:

 • worek treningowy 130 – idealny dla młodzieży i kobiet, którzy trenują w warunkach domowych.
 • worek treningowy 140 – przeznaczony do treningów technicznych.
 • worek treningowy 150 – duży i ciężki z przeznaczeniem do treningów zawodowych.
 • worek treningowy 160 – zalecany zawodnikom Muay Thai i Kickboxingu.
 • worek treningowy 180 – największy, przeznaczony do treningu siłowego.

Waga worka treningowego

Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniej wagi worka. W tym wypadku możemy wyróżnić worki ciężkie i średnie. Worki ciężkie mają wagę od 50 do 60 kilogramów i sprawdzą się w przypadku treningu siły uderzeń.

Worki średnie natomiast ważą od 30 do 50 kilogramów i są idealne dla osób trenujących rekreacyjnie. Poprawią one kondycję i zapewnią efektywny trening w warunkach domowych. Pamiętajmy też, że worek nie może być zbyt wąski i zbyt szeroki. Do treningu wydolnościowego śmiało można skorzystać z worków o obwodzie około 110 cm.

Koszyk
Scroll to Top