Rekawice MMA dla poczatkujacych

Rękawice MMA dla początkujących – jak wybrać?

Dobrze dopasowane rękawice stanowią podstawę dobrego treningu. W przypadku MMA to właśnie rękawice grają pierwszą rolę, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego modelu. Jakie rękawice MMA wybrać? Sprawdź!

RODZAJE RĘKAWIC MMA

Głównym kryterium podziału rękawic do treningu MMA jest ich budowa oraz przeznaczenie. Wyróżnia się dwa rodzaje rękawic – małe i sparingowe. Lżejsze rękawice wykorzystuje się podczas większości gal MMA. Przeznaczone są do walki w każdej płaszczyźnie, a ich lekkość zapewnia dobrą ochronę dla dłoni i nadgarstków. Dzięki temu, że rękawice te nie są w pełni zabudowane – umożliwiają chwytanie i stosowanie dźwigni oraz duszeń. Stosunkowo niewielkie obudowanie małych rękawic przekłada się na większą siłę ciosu, dlatego też lepiej sprawdzą się do walki niż podczas treningów.

Rękawice sparingowe są bardziej zabudowane. Wnętrze rękawicy wypełnione jest większą ilością materiału absorbującego siłę uderzenia, a wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas sparingów. Większa zabudowa stanowi utrudnienie lub nawet całkowicie uniemożliwia pewny chwyt.

Które rękawice wybrać? Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zakup dwóch par rękawic umożliwiający korzystanie z tych o odpowiedniej wadze, dopasowanych do potrzeb i okoliczności.

ROZMIAR I WYKONANIE RĘKAWIC DO MMA

Wyróżnia się rękawice dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Należy pamiętać o dobrym dopasowaniu rękawic do rozmiaru dłoni tak, aby w środku nie pozostało zbyt dużo miejsca. Odpowiedni rozmiar zapewnia ochronę przed urazami.

Rękawice MMA wykonuje się z różnego rodzaju materiału. Najczęściej spotyka się rękawice ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Rzadziej można spotkać modele o mieszanej konstrukcji: wewnątrz pokryte skórą syntetyczną, na zewnątrz skórą naturalną.

Dobrym wyborem dla początkujących będą tańsze rękawice syntetyczne. Osoby myślące poważnie o treningach mogą z kolei postawić na wybór najlepszego rozwiązania, czyli tych droższych, trwalszych i bardziej komfortowych rękawic ze skóry naturalnej.

Rękawice sparingowe MMA Stripe Black
ZAPIĘCIE RĘKAWIC DO MMA

Kolejną istotną kwestią podczas wyboru rękawic jest sposób ich zapięcia. Na rynku występują rękawice zapinane na rzepy oraz sznurowane. Sznurowane rękawice doskonale sprawdzą się dla zwolenników klasycznych rozwiązań. Używa się ich głównie podczas walk, a ich zaletą jest przede wszystkim możliwość precyzyjnego dopasowania rękawicy do dłoni.

Podczas treningów doskonale sprawdzą się z kolei rękawice zapinane na rzepy. Na ich korzyść przemawia między innymi łatwość zakładania i szybkość ściągania, a czynności te można wykonać samodzielnie. Wadą jest natomiast trudność idealnego dopasowania do dłoni.

AKCESORIA DO RĘKAWIC

Zakup odpowiednich rękawic to nie wszystko. Warto zaopatrzyć się także w akcesoria takie jak specjalne nakładki czy bandaże (tzw. owijki) bokserskie, służące zwiększeniu komfortu treningu i poprawie bezpieczeństwa. Dodatkowa uniwersalna poduszka odświeżająca pozwoli natomiast zniwelować przykry zapach potu.

RĘKAWICE MMA DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Wybór rękawic do treningu MMA wcale nie jest prosty. Kwestia ta stanowi nierzadko poważny dylemat dla osób początkujących. Zakup rękawic nie powinien być pochopny. Początkujący adepci mogą się zniechęcić i zaprzestać dalszych treningów, dlatego na początku rozsądniej wybrać uniwersalną, jedną parę rękawic.

Dla osób początkujących znacznie lepszym rozwiązaniem będą rękawice sparingowe. Większe, cięższe rękawice stanowią lepszą ochronę dłoni podczas nauki poprawnych uderzeń. Większa zabudowa zapewni ochronę przed kontuzjami, demotywującymi do dalszego uprawiania sportu, zwłaszcza na samym początku treningów. Rękawice sparingowe sprawdzą się zarówno do pracy na tarczach, jak i do ćwiczenia techniki z partnerem.

Od czego zacząć treningi i jakie rękawice do MMA dla początkujących wybrać? Dobre rękawice MMA mają za zadanie zapewnienie komfortu, wytrzymałości i bezpieczeństwa. Najlepszym wyborem będą rękawice sparingowe o dopasowanym rozmiarze i odpowiednio szerokich rzepach.

Koszyk
Scroll to Top