Kiedy trzeba wymienić rękawice bokserskie

Kiedy trzeba wymienić rękawice bokserskie?

Odpowiednie wyposażenie to podstawa w każdym sporcie. Jeśli mowa o boksie i powiązanych dyscyplinach, taką podstawą są oczywiście rękawice bokserskie. Sprzęt dobrej jakości zapewnia komfort podczas walk i treningów, bezpieczeństwo oraz precyzję. Ciężko jest bowiem wymierzać ciosy wysokiej jakości, gdy rękawice są zniszczone i niewygodne. Kiedy należy wymienić rękawice bokserskie? Odpowiedź poniżej.

Dobre rękawice bokserskie, czyli jakie?

Z pewnością wiesz już, że dobre rękawice bokserskie są niezbędne w boksie. To dzięki nim można trenować i walczyć komfortowo, a także nie obawiać się o kontuzje, spowodowane złym stanem tego wyposażenia. Z racji tego, że jest to istotna kwestia, kupując rękawice bokserskie trzeba stawiać przede wszystkim na jakość. Wystrzegaj się więc:

  • niewłaściwego rozmiaru – wagę rozmiaru trzeba odpowiednio dopasować. W tej kwestii należy zwrócić uwagę na wiek osoby, której mają służyć, a także przeznaczenie rękawic. Inne rękawice będą odpowiednie do sparingów, inne do treningu na sprzęcie, a jeszcze inne do treningu technicznego.
  • brak owijek bokserskich – dodatkową usztywniają dłoń i chronią przed przepoceniem. Są więc bardzo ważne, warto je kupić.
  • nieodpowiedni typ rękawic – wiązane czy te zapinane na rzepy? – na codziennie treningi warto wybierać te drugie. Ich używanie jest bardziej komfortowe, dla osób początkujących i średniozaawansowanych są rozwiązaniem idealnym. Do treningu na worku czy tarczach wybieraj rękawice przyrządowe.
  • kierowanie się niską ceną – to prawie zawsze zły wybór. Niska cena, oznacza również bardzo często złą jakość. Czasami warto wydać nieco więcej, ale mieć rękawice dobrej jakości, które posłużą przez długi czas. Pamiętaj, komfort i bezpieczeństwo są najważniejsze.
Kiedy przychodzi czas na wymianę rękawic treningowych

Kiedy należy wymienić rękawice bokserskie?

Nawet najlepsze i ulubione rękawice kiedyś się zużyją. Wówczas trzeba je oczywiście jak najszybciej wymienić na nowe. W jaki sposób rozpoznać, że nadszedł na to czas? Oto kilka znaków, które świadczą o zużyciu rękawic bokserskich:

  • rozerwany materiał – jeśli zauważasz pęknięcia i rozdarcia, bezwzględnie wymień rękawice. Rozerwany materiał nie działa tak jak powinien, odsłania elementy, które mają za zadanie tłumić siłę uderzenia i amortyzować. Trenując w takich rękawicach można nie tylko odczuwać większy ból, ale również uszkodzić sobie ręce.
  • nieprzyjemny zapach – podczas treningów i walk człowiek się poci i jest to oczywiste. Elementy rękawicy mają zapobiegać utrzymywaniu się brzydkiego zapachu. Jeśli jednak Twoje rękawice brzydko pachną, prawdopodobnie oznacza to, iż nie spełniają funkcji neutralizacji brzydkich zapachów prawidłowo. Takie warunki są idealne do rozwoju niebezpiecznych mikrobów, nie warto ryzykować.
  • nieużyteczne rzepy – czyli takie, które są wyraźnie zniszczone i nie spełniają dobrze swojej funkcji. Dzięki rzepom rękawice dobrze trzymają się na dłoniach, nie otwierają się i są stabilne. Jeśli rzepy w Twoich rękawicach takie nie są, wymień je jak najszybciej.
  • długie użytkowanie – rękawice bokserskie najlepszej jakości, mogą być niezdatne do użytku mimo braku widocznych defektów. Pamiętaj jednak, że przy rekreacyjnym trenowaniu rękawice należy wymieniać co rok albo dwa, a przy nieco intensywniejszym trybie nawet więcej niż raz w roku.  

Podsumowanie

Rękawice bokserskie to podstawa, jeśli chodzi o wyposażenie boksera. Nie ważne, na jakim poziomie zaawansowania jesteś, ten element musisz wymieniać regularnie. Jeśli więc zauważysz oznaki, świadczące o zużyciu rękawic, nie zwlekaj i kup nowe. Pamiętaj, że mają one zapewnić nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo. Dokonując zakupu zwróć uwagę na jakość, aby rękawice służyły Ci dobrze, przez długie lata.

Koszyk
Scroll to Top