Jak zacząć trenować MMA - krótki poradnik dla początkująych.

Jak zacząć trenować MMA – krótki poradnik.

Nie jest tajemnicą, że aby robić coś dobrze, trzeba przejść krok po kroku całą drogę i nie korzystać ze skrótów. Dlatego nieważne co robisz, zawsze rób to z zaangażowaniem i wkładaj w to całe serce. Dokładnie tak samo jest w przypadku rozpoczęcia treningów MMA. Nie bój się próbować. Nie bój się dążyć za marzeniami i nie przejmuj się, jeżeli nie posiadasz jeszcze zbyt obszernej wiedzy w tym temacie. Ważne są chęci, pokora i znajomość samego siebie – swoich zalet i słabości. Nikt przecież nie rodzi się wiedząc wszystkiego w temacie mieszanych sztuk walki. Jeżeli obawiasz się, że możesz być z tego powodu wytykany palcami, że mogą się z Ciebie śmiać, to uwierz nam, że nic takiego się nie wydarzy. Po pierwsze dlatego, że każdy kiedyś zaczynał, a po drugie dlatego, że sport ten uczy dyscypliny i pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy.

Do dziś zdarza się, że można usłyszeć skrót NHB, czyli w wolnym tłumaczeniu “bez chwytów zabronionych”. Oznaczałoby to, że dyscyplina jaką są mieszane sztuki walki nie posiada żadnych reguł. A przecież choć dozwolone są rzuty, ciosy pięściami, kopnięcia, duszenie czy dźwignięcia. Jednak techniki stwarzające znaczne zagrożenie dla zdrowia zawodników są kategorycznie zabronione. Jak we wszystkim, tak i w MMA istnieją reguły, których należy przestrzegać. Jedną z nich jest szacunek do drugiego człowieka. Dlatego niezależnie od tego ile masz lat, możesz rozpocząć treningi, z przyjemnością pomogę wejść Ci ten świat.

KTO MOŻE UPRAWIAĆ MMA I OD CZEGO POWINIEN ZACZĄĆ?

Jak już wspomniałem wyżej, przygodę z MMA może zacząć każdy – niezależnie od wieku, wagi, wzrostu czy płci. Jedyne przeciwwskazania, jakie mogą się pojawić to te, natury zdrowotnej. I tak na przykład nie zaleca się uprawiania mieszanych sztuk walki tym osobom, które mają problemy z sercem, lub są genetycznie obciążone. Poza tymi wyjątkowymi sytuacjami, na treningi MMA mogą uczęszczać wszyscy.

Sparing MMA

Zanim przejdziemy dalej, chcę zwrócić Ci uwagę na jedną ważną rzecz. Jeśli zaczynasz dopiero przygodę z tym sportem, zdecyduj się na profesjonalny klub, gdzie będziesz mógł stawiać swoje pierwsze kroki pod okiem trenera. Trenując w domu i ucząc się z internetu lub książek możesz doprowadzić do wyrobienia złych nawyków i złej postawy. W późniejszym czasie trudno będzie je skorygować, co będzie miało wpływ na Twoją szybkość i technikę.

Jak więc przygotować się do pierwszego treningu? Jak zacząć trenować MMA? Najważniejsze jest odpowiednie nastawienie. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że początki to nie wyjścia na matę i sparingi z kolegą z grupy, ale przede wszystkim ćwiczenia. Są one niezbędnym elementem całego treningu MMA, ponieważ to od nich właśnie zależy Twoja forma. Przyzwyczaj się do nich, bo niezależnie od tego ile lat uprawiasz mieszane sztuki walki, z ćwiczeń zrezygnować się nie da.

MIESZANE SZTUKI WALKI TO PRACA ZARÓWNO NAD CIAŁEM, JAK I UMIEJĘTNOŚCIAMI

Wspomniałem już, że zaangażowanie ma kluczowe znaczenie. Dlatego im więcej czasu poświęcisz na ćwiczenia, naukę i zrozumienie tego sportu, tym lepszy będziesz na macie. I wbrew pozorom nie chodzi tylko i wyłącznie o wygrywanie, ale również o wczucie się w ducha tych walk. Technika mieszanych sztuk walki jest jedną z trudniejszych, ponieważ łączy w sobie boks, kickboxing, judo czy grappling i wymaga doskonałej kondycji. Dlatego przed pojawieniem się w klubie sportowym warto, abyś przez okres kliku tygodni popracował nad cardio. W ten sposób przygotujesz Twoje narządy do cięższych treningów interwałowych, bo to właśnie na nich głównie opierają się sztuki walki.

Przesadnie wytrenowane mięśnie w tym sporcie nie są konieczne, a czasami wręcz mogą stanowić pewnego rodzaju kłopot. Mięśnie są ciężkie, dlatego w sporcie, w którym potrzebna jest wszechstronność oraz duża koordynacja ruchowa mogą stanowić zbędny ciężar i zużywać zbyt dużo tlenu, a tym samym wpływać na osłabienie kondycji.

Dustin Poirier vs Conor McGregor
CZY POTRZEBUJESZ DIETY?

Zdrowe odżywianie jest kluczem do sukcesu i dobrego samopoczucia. Dodatkowo dodaje sił i pomaga zregenerować wyczerpany po treningach lub walkach organizm. Jedną z najważniejszych zasad zdrowego odżywiania jest regularność spożywania posiłków oraz dostarczenie odpowiedniej ilości składników odżywczych. Duży wysiłek fizyczny sprawia, że musisz zadbać o odpowiednią ilość węglowodanów, pełnowartościowego białka oraz tłuszczy.

Ostatnim elementem, którego potrzebujesz, jest odpowiedni strój do ćwiczeń. Zadbaj o to, aby był wygodny i w żaden sposób nie krępował Twoich ruchów. Tak przygotowany możesz ruszać na swój pierwszy trening.

Koszyk
Scroll to Top