Kamizelka obciążeniowa - jak wybrać odpowiednią

Kamizelka obciążeniowa – jak wybrać odpowiednią?

Stosowanie kamizelki obciążeniowej to świetny sposób na zwiększenie intensywności treningu. Nie ma znaczenia, czy trenujesz boks, MMA, biegasz, trenujesz crossfit, czy wykonujesz jakiekolwiek ćwiczenia budujące mięśnie. Kamizelka obciążeniowa pomoże Ci w znacznym stopniu zwiększyć ogólną intensywność tego ćwiczenia i sprawi, że będziesz dużo ciężej pracować. Ponadto świetnie przyczyni się do budowania siły i wytrzymałości, a także skutecznie pomoże spalić dodatkowe kalorie.

W tym wpisie, postaramy się wyśnić najważniejsze kwestie dotyczące kamizelek obciążeniowych, abyście wiedzieli na co zwrócić uwagę, zanim w nią zainwestujecie. Zawarte informacje pomogą Wam wybrać kamizelkę obciążeniową, która najlepiej będzie odpowiadać Waszym potrzebom.

JAK WYBRAĆ KAMIZELKĘ OBCIĄŻENIOWĄ – PRZEWODNIK DLA KUPUJĄCYCH

Jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć o kamizelkach obciążających, zanim zdecydujesz się ją kupić. W tej sekcji znajdziesz wszystkie istotne informacje, które są potrzebne do podjęcia bardziej świadomej decyzji o zakupie.

RÓŻNE RODZAJE KAMIZELEK OBCIĄŻENIOWYCH

Pierwszą kwestią do rozważenia jest to, jaki typ kamizelki najlepiej pasuje do zamierzonego zastosowania. Istnieją dwa główne typy kamizelek obciążeniowych, z których każdy ma swoje zalety i wady. Zrozumienie tego podziału znacznie zwiększy prawdopodobieństwo, że nie popełnisz błędu przy wyborze odpowiedniego typu kamizelki.

1. KAMIZELKA NA CAŁE CIAŁO

Kamizelka na całą masę ciała jest bardziej masywna z dwóch głównych dostępnych typów. Wynika to z tego, że zostały przeznaczone do przenoszenia większych ciężarów niż kamizelka na ramię i potrzebują więcej kieszeni do przenoszenia dodatkowych obciążników. Dzięki temu idealnie nadają się do budowania mięśni, siły i wytrzymałości.

Konstrukcja tej kamizelki przylega do ciała i jest bezpiecznie zamocowana za pomocą pasków na rzepy lub plastikowej klamry i paska. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli masz kamizelkę z obciążeniem 10 kg, 20 kg lub nawet z obciążeniem 40 kg, mocne dopasowanie zapewnia

Kamizelka obciążeniowa 40 kg - treningowa z regulowanym obciążeniem 1
2. KAMIZELKA NA RAMIONA

Ten typ kamizelki obciążeniowej ma konstrukcję z paskiem na ramię i ma znacznie mniejszą wagę niż kamizelka na całe ciało. Ogólnie rzecz biorąc, są one używane głównie do biegania, chodzenia i crossfitu. Konstrukcja zapewnia dużo większą swobodę ruchów. Ogólnie rzecz biorąc, maksymalna waga kamizelki obciążonej paskiem na ramię wynosi około 5 kg.

Kluczowe cechy do rozważenia przed zakupem

  • Możliwość regulacji wagi. Kamizelki obciążeniowe są dostępne w wielu różnych rozmiarach wagowych. Zwykle wahają się one od 5 kg do 40 kg. Waga, którą powinieneś wybrać, zależy od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. Jeśli chcesz zwiększyć siłę, kamizelka z obciążeniem 40 kg jest najlepszym rozwiązaniem. Obciążenie zwykle można regulować co 2 kg lub 2,5 kg, co pozwala na rozpoczęcie od małego obciążenia i stopniowe zwiększanie go do maksymalnej wagi.
  • Zastosowany materiał. Powinien być jak najbardziej odporny na pot i przyjemny dla skóry. Jest to niezbędne dla biegaczy i treningu wytrzymałościowego, w którym często się pocisz. Inną ważną cechą jest to, czy wybrana kamizelka umożliwia ruch w wielu płaszczyznach
  • Zastosowany wypełniacz. Najbezpieczniejsze są wypełnienia sypkie lub kulkowe, dzięki czemu kamizelka jest bardziej elastyczna i lepiej przylega do ciała. Zastosowanie elementów twardych i sztywnych jest niebezpiecznie np.: podczas upadku.
  • Możliwość dopasowywania kamizelki do ciała. Odpowiednio zastosowany system klamer i taśm na mocne rzepy, ma sprawiać że kamizelka nie obija się o ciało i pozostaje na swoim miejscu nawet przy dynamicznych ćwiczeniach.
ZALETY STOSOWANIA KAMIZELKI OBCIĄŻENIOWEJ

Celem używania kamizelki obciążeniowej jest zwiększenie intensywności treningu. Osiąga się to poprzez zmienne ciężary. Dodatkowa waga sprawia, że ciało pracuje ciężej podczas treningu, niezależnie od tego, czy jest to bieganie, chodzenie czy robienie pompek.

Przy dłuższym używaniu kamizelki ciało przyzwyczaja się do obecnego obciążenia i ostatecznie potrzeba więcej ciężaru, aby poczuć ten sam efekt. Wtedy wiesz, że zyskałeś na sile i wytrzymałości, są to dwie główne korzyści związane z używaniem kamizelki obciążeniowej.

Ponadto kamizelka obciążeniowa pomaga również w ujędrnianiu mięśni, ponieważ dodatkowy ciężar sprawia, że mięśnie pracują ciężej. Jeśli chcesz spalić dodatkowe kalorie podczas treningu, kamizelka obciążeniowa jest do tego idealna, dodatkowa waga oznacza spalanie większej ilości paliwa. W konsekwencji prowadzi to do spalenia większej ilości kalorii.

PODSUMOWANIE

Kamizelka obciążeniowa to świetny sposób na zwiększenie siły i wytrzymałości, jednocześnie wzmacniając mięśnie i spalając kalorie. Dodanie go do reżimu treningowego i czerpanie korzyści, jakie oferują, znacznie pomoże Ci osiągnąć cele.

Mam nadzieję, że z pomocą tego krótkiego wpisu łatwiej uda Wam się znaleźć odpowiednią kamizelkę dopasowaną do własnych potrzeb treningowych.

Koszyk
Scroll to Top