Jaki kask bokserski wybrać?

Jaki kask bokserski wybrać? Na jakie cechy trzeba zwrócić uwagę przy zakupie?

Kask jest podstawą do wykonywania treningów wielu dziedzin. Jaki kask bokserski wybrać? Na jakie cechy trzeba zwróc uwagę przy zakupie? Ma zapewniać ochronę i bezpieczeństwo, ale składa się na to wiele czynników. Podczas treningów sportowych, to właśnie głowa jest szczególnie narażona na wszelkie urazy. W sportach kontaktowych obrażenia mogą skutkować negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi nawet po kilku latach od urazów.

Jak wybrać odpowiedni kask bokserski?

W przypadku boksu kask zapewnia ochronię nie tylko głowy, ale również twarzy. Jego wybór nie jest prostym zadaniem. Dobrej jakości kask bokserski, który zapewnia optymalną ochronę głowy i twarzy, powinien charakteryzować się odpowiednimi cechami.

Boks jest specyficzną dyscypliną sportową, w której trenujący są narażeni na ciągłe uderzenia w głowę, często z dużą częstotliwością. Ochraniacz głowy dobierany do treningu bokserskiego powinien charakteryzować się przede wszystkim wytrzymałością i dobrą obudową. Kask powinien dobrze tłumić wszelkie uderzenia.

Hełm bokserski powinien być skonstruowany w taki sposób, by nie utrudniać widoczności. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem jest, by posiadał możliwość regulacji rozmiaru, co pozwala jak najlepiej dopasować go do indywidualnej osoby. Istotną sprawą jest więc umieszczenie w kasku odpowiednich mocowań, które pozwalają utrzymywać go w jednej, niezmienionej pozycji.

Kask bokserski Masters KT-PROFESSIONAL

Na co zwracać szczególną uwagę, podczas wyboru kasku bokserskiego?

Kask bokserski jest niezbędnym elementem bezpiecznego treningu. Prawidłowo dobrany i wykonany kask, Zapewnia ochronę nawet w przypadku nieutrzymania gardy i przyjęcia ciosu w stronę głowy.

Decydując się na zakup kasku, należy zwrócić uwagę na kilka szczególnie ważnych czynników. Jednym z nich jest dobór rodzaju kasku zgodny z własnymi oczekiwaniami i preferencjami. Wyróżnia się cztery najczęściej spotykane rodzaje kasków do boksu. Są to:

  • Kask sparingowy – Charakteryzuje się konstrukcją, która oprócz głowy ochrania również brodę i policzki. Twarz jest w nim schowana, co znacząco obniża ryzyko jej urazów.
  • Kask z dodatkową ochroną nosa – Jego cechą jest całkowicie zabudowany obszar szczękowy. Jest szczególnie polecamy dla osób po urazach i kontuzjach, które potrzebują dodatkowej, wzmocnionej ochrony.
  • Kask turniejowy – Widoczność w tego rodzaju kaskach jest całkowicie nieograniczana. Jednak kask nie chroni twarzy, ponieważ jest odkryty i mocowany za pomocą paska znajdującego się pod brodą.
  • Kask z kratką – Może ograniczać pole widzenia. Ochrona, jaką zapewnia, jest jednak na bardzo wysokim poziomie.

Szczególną uwagę należy zwrócić również na sposób wykonania kasku oraz grubość jego wyściółki. Dla zapewniania jak najwyższej ochrony, wyściółka kasku nie powinna być zbyt cienka ani zbyt gruba.

Ważną kwestią jest również higiena. Kask jako element, mający podczas treningów stały kontakt z głową i potem, musi być systematycznie czyszczony. Przy zakupie kasku bokserskiego należy więc zwracać uwagę na to, czy w przyszłości będzie można łatwo i szybko go wyczyścić oraz czy kask posiada odpowiednią wentylację.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar kasku do boksu?  

Jednym z najważniejszych kryteriów podczas wyboru kasku, jest jego odpowiedni rozmiar. Określisz go na podstawie obwodu głowy. Prawidłowo zmierzony, co zapewni gwarancję, że podczas treningów kask nie będzie zmieniał swojej pozycji.

Kaski bokserskie szeroką rozmiarówkę, od obwodu głowy mniejszego niż 50 cm w rozmiarach dziecięcych, po największe rozmiary kasków w granicach obwodu głowy około 60 cm.

W zależności od producenta “rozmiarówka” kasków bokserskich może się od siebie znacząco różnić. Przed zakupem zawsze należy dokładnie zmierzyć obwód głowy przyszłego użytkownika. Otrzymany wynik pozwoli wybrać odpowiedni rozmiar na podstawie tabeli rozmiarów danego produktu.

Koszyk
Scroll to Top