Najczęstsze błędy podczas zakupu rękawic bokserskich

Błędy podczas zakupu rękawic bokserskich mogą dotknąć każdego, nawet doświadczonego użytkownika. Sporty walki stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Dla młodych ludzi to odskocznia od codzienności, często także trudnego życia, lub problemów z nadpobudliwością. Starsi bokserzy szukają w tej dyscyplinie sposobu na odstresowanie oraz spełnienie się we współzawodnictwie, czyli rywalizacji w duchu fair play. Do tego typu rekreacji trzeba wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. Ale nie sprzęt treningowy, nie skąpy ubiór, a wybór rękawic sprawi największy problem. Jak się z nim uporać?

Właściwy rozmiar

Rzadko są oferowane w standardowej rozmiarówce, tj. S, M, L, XL. Producenci uznali, że dużo ważniejsza jest waga, wyrażana w uncjach (oz). Najlżejsze modele o wadze do 8 oz przeznaczone są dla początkujących, najmłodszych pięściarzy. Przedział 10-12 oz to sprzęt treningowy oraz sparingowy dla obu płci.

Bardziej rośli mężczyźni, w szczególności zawodnicy profesjonalni, wybierają spośród rękawic o wadze 14+ oz. Oczywiście, to tylko sugestie. Najlepszą opcją będzie wybranie się do sklepu i założenie kilku par, by zweryfikować, które z nich dobrze dopasowują się do dłoni. Nie można zapomnieć, że muszą zmieścić się tam jeszcze dodatkowe akcesoria, o których będzie jeszcze mowa później.

Najczęstsze błędy podczas wyboru rękawic bokserskich

W zależności od przeznaczenia

Błędem wielu niedoświadczonych zawodników jest nieodpowiedni dobór sprzętu do przeznaczenia. Do treningu preferowane są modele lżejsze lub specjalnie przeznaczone do tego celu rękawice przyrządowe. Waga zależy w głównej mierze od grubości wypełnienia. W obawie o zdrowie własne i przeciwnika, na sparingi powinno się wybierać cięższy sprzęt.

Tanie rękawice

Często na początek nie inwestuje się większych kwot. Duży błąd! Najtańsze modele są wykonane z niskiej jakości materiałów, a ich złe wyprofilowanie męczy dłonie. Słabe wypełnienie naraża ręce na niepotrzebne urazy. Dodatkowo, szybko się zużywają. Dobre rękawice powinny być zrobione ze skóry lub jej syntetycznego odpowiednika. Wtedy, rzeczywiście wytrzymają dłuższy czas nawet nieumiejętnej eksploatacji. Renomowane marki najczęściej mają serię akcesoriów dla początkujących, które najczęściej spełnią w zupełności ich oczekiwania za rozsądną cenę.

Wentylacja

Rękawice będą towarzyszyć pięściarzowi przez większość jego przygody. Stałe noszenie ich na rękach, przy nieprawidłowym systemie wentylacji doprowadzi do nadmiernego pocenia się dłoni. Wystarczy zwykła siatka, która zapewni stały przepływ powietrza. Pozytywnie wpłynie to na komfort ich użytkowania, a także nie zniechęci już na samym początku.

Rzep czy wiązanie?

Znowu, to wszystko zależy od ich przeznaczenia. Na treningu, gdy często będą ściągane, lepiej sprawdzi się duży, mocny rzep. Rękawice sznurowane wymagają pomocy drugiej osoby, bo samemu nie da się ich zabezpieczyć przed spadaniem. Lepiej przylegają do dłoni, stąd używa się ich na zawodach.

Bokserskie czy muay-thai?

Różnią się minimalnie profilem. Rękawice muay-thai są mocniej spłaszczone, ze względu na specyfikę tej dyscypliny. Łatwiej wtedy chwycić przeciwnika podczas zwarcia. Początkujący nie powinien odczuć wyraźnej różnicy, więc nie trzeba zaprzątać sobie tym głowy. Dużo więcej uwagi trzeba poświęcić czemuś, co rękawicami nie jest…

Dodatkowe akcesoria

W celu komfortowego trenowania i sparowania, dłonie owija się specjalnymi taśmami. Wygodniejsze od nich, ale zarazem droższe są żelowe wkładki. Nie tylko chronią przed nadmiernym przepoceniem, ale usztywniają też dłoń i nadgarstek, co pomaga wyprowadzać celne, silne ciosy.

Koszyk
Scroll to Top